Krysa malá (Mastomyš) (Mastomys coucha)

Něco o mastomyších

Mastomyši nejsou zrovna moc ochočitelní domácí mazlíčci. Jsou typické tím, že "ďobou", to znamená, že se k vám nenápadně přiblíží, bleskurychle zaútočí (ať už stihnou prokousnout prst nebo jen maličko zarafnout) a zase se honem stáhnou zpátky. Výjimky samozřejmě existují, třeba moje myška Eliška je hotové zlatíčko, narozdíl od myšky Falky a myšáka Bramboráka a vlastně všech ostatních, které jsem kdy měla.

Krmení

Základní krmná směs ("zrní") ... každý den Ovoce, zelenina ... 2x - 3x týdně (v praxi prostě, když si vzpomenu) Mouční červi ... 1x - 2x týdně Ostatní zbytečnosti jako různé mňamky, sušené pečivo, piškůtek a podobně ... s citem Větev z ovocného stromu na hlodání a obrušování zoubků ... neustále k dispozici ( možno nahradit minerálním kamenem, sepiovou kostí nebo sušeným pečivem) Voda ... samozřejmě taky neustále k dispozici

Chovné zařízení

Já mám terárko o rozměrech 55 x 37 x 50 (dxšxv) a běžně v něm mám dvě až tři samičky i s odchovy a jednoho samečka. Jako vybavení používám různé větve na lezení, krabičky, ruličky, domečky a podobné jako úkryty, případně seno na pelíšek.

Chov

Dají se chovat jak v párech, tak i v nejrůznějších skupinkách od 1,2, 1,3...přes 1,5 až třeba po 2,8 případně 2,10... pokud někdo potřebuje hodně mláďátek. Pozor ale na ty dva samce v jedné skupině, jistě se mohou vyskytnout problémy, nějaké ty boje o samičky... v krajním případě bude stejně krýt všechny samičky dominantní sameček. Při tomto počtu je už lepší zařídit si skupinky dvě, vždy s jedním samečkem. Délka březosti je asi 23 dní a vývoj mláďat je podobný, jako u laboratorních myší. Jen mláďátka jsou o něco větší a osrstěná, ovšem není to jejich definitivní srst, jinak jsou stejně málo vyvinutá jako holátka obyčejných myší. Očička otevřou kolem 15. -16. dne. Často mi porodí víc samiček do jednoho hnízda a pak se o mláďátka starají společně. Dokonce se mi stalo, že kojila samička, která prokazatelně nerodila.
Krysa malá (Mastomyš)
Krysa malá se vzorně stará o svoje mláďata.
Krysa malá (Mastomyš)
Vánoční mastomyš

Krysa malá (Mastomyš)
O mastomyši a perníkové chaloupce..
Krysa malá (Mastomyš)
Krysa malá - mláďata

Krysa malá (Mastomyš)
Krysa malá - samička s mláďaty z různých vrhů
Krysa malá (Mastomyš)
Dvě samičky a jejich mláďata.

Krysa malá (Mastomyš)
Opět samička s různě starými mláďaty..
Krysa malá (Mastomyš)
Mastomyšky se kojí.

Kontakt: Lenka.Sejbova@seznam.cz ÚVOD