Krysa obrovská (Cricetomys gambianus)

Krysa obrovská (Cricetomys gambianus Waterhouse, 1840), jinak také křečkomyš německy: Gambia Riesenhamsterratte, anglicky: Gambian Giant Pouched Rat

Rozšíření:

Střední východní Afrika, obývá savany a neopadavé lesy

Velikost:

délka těla 35-40 cm
ocas 40-45 cm, často s bílým koncem
hmotnost 1-2 kg

Rozmnožování

březost trvá 32-42 dní
rodí se 1-4(vzácně 5)mláďat
Holátko je slepé a hluché, zhruba po 14 dnech je mládě již osrstěné a otevírají se ouška, očička se otvírají po 21. dnu. V chovu by se měl samec po tuto dobu držet odděleně, protože by mohl mladé sežrat.

Délka života

se uvádí 5 - 7 let

Chování

V jejich domovině je přes den nepříjemné vedro, proto krysy odpočívají ve svých norách. Nory jsou prý velmi propracované a mají několik komor, z nichž každá slouží k určitému účelu (odpočinek, potrava, záchod...). V noci krysa vyráží za potravou, jíž si dokáže přenést velké množství ve svých lícních torbách. Obě pohlaví se chovají velice teritoriálně. Jsou-li krysy donuceny žít nedobrovolně ve skupině (zajetí), je možné, že konflikty mezi nimi skončí smrtí některých jedinců, v lepším případě se "pouze" poraní (sedřená záda, pobité zadky, ukousané ocasy).

Potrava

Krysa se živí tím, co dokáže najít a sebrat a co se jí vejde do kapsy: různými semeny a plody, vyreje kořínky a hlízy, chytí hmyz, červa nebo nějakého slimáka...

My je krmíme směsí zrnin jako pro potkany, ale nesmí se to s ní moc přehánět. Důležité je ovoce (banán, jablko, hruška, broskev, jahoda...), zelenina (okurka, červená řepa, cuketa...). Dobré je i kvalitní seno a v létě tráva.
Gambianí motto: Když se to nevejde do kapsy, zkusím to tam nacpat ještě z druhé strany...když se to nevejde ani pak, zkusím to odtáhnout do pelechu...když to neutáhnu, začnu to žrát na místě.

Živočišnou složku potravy tvoří mouční červi a zofobasi, cvrčci a sarančata, popřípadě kuřecí krky(vařené), třeba s těstovinami. Samozřejmě je možné přidat občas tvaroh, jogurt, vajíčko, psí granule a podobně.
Čerstvá voda musí být k dispozici neustále (jako ostatně u většiny hlodavců). Používáme betonovou misku, kterou gianti neumí převrhnout. Plastová napáječka není možná, pokud není člověk ochoten kupovat každý den novou. Ideální by byla vhodně umístěná skleněná napáječka, ale pohled na krysu, jak si myje čumák v misce s vodou je prostě nenahraditelný.

Chov

Pokud chceme chovat krysu obrovskou, musíme si uvědomit, že jde o poměrně velké zvíře náročné na prostor. Já mám skupinku čtyř v kleci o rozměrech 190x100x250cm (dxšxv). Pokud máme zvíře ochočené, je samozřejmě možné, nechat ho proběhnout volně po bytě, ale pozor, nenechávat bez dozoru, gambiani jsou nesmlouvaví destrukroři (dost těžko se jim vysvětluje, že tohle jsou skripta z meteorologie a ne výborný materiál na hnízdo).

Krysy výborně šplhají a lezou, taky dovedou celkem obstojně skákat a proto je dobré dát jim k tomu dostatek příležitostí. Do vysoké klece dát různé větve a poličky, to je to pravé. Zkoušela jsem i provazy na lezení, ale ty brzy skončily jako součást gambianího pelechu, takže nedoporučuji. Závěsný hamak (jaký jsem často vídala u potkanů) se mi zdál taky jako výborný nápad, ale skončil stejně jako provazy.

Krysu obrovskou mohu doporučit jako domácí zvíře či dokonce mazlíčka pro každého nadšence, který pochopí, že jde o poměrně divoké zvíře a jako s takovým s ním musíme jednat.

Sama jsem z neopatrnosti utrpěla nejeden kousanec a to už není taková legrace, jako když nám omylem prokousne prst potkánek. Gambian má dost velké, celkem tupé zuby a když zaútočí, tak kousne a trhne. Taková rána už stojí za to a moc dobře se nehojí.

Proto tato zvířata v žádném případě nedoporučuji k dětem.



Kontakt: Lenka.Sejbova@seznam.cz ÚVOD