Hraboš polní (Microtus arvalis)

Hraboš je doma u nás i v celé kontinentální Evropě. Žije na loukách, polích i v zahradách, kde si vyhrabává podzemní nory spojené spletí chodeb. I v zajetí si tuto vlastnost udrží, když mu dáte dostatek substrátu, můžete už druhý střetí den pozorovat spleť tunelů a chodeb, ve kterých se hraboš kryje. Moji hraboši mají chodbu od pelechu k misce s krmení, pak jednu okružní kolem celého akvárka a jednu diagonální (prostě podobný princip, jaký architekti použili např. při plánování města New York:-) Krmení je podobné jako u jiných hlodavců, jen je důležité často a hodně krmit zeleným krmením (tráva, jetel... na poli je hraboš často škůdce třeba vojtěšky), v zimě senem.

Hraboš polní
Takhle nějak ho jako chovatelé vidíte nejčastěji.
Hraboš polní
Občas můžete hraboši vypomoct tím, že část jeho chodby nahradíte papírovou ruličkou. On se pak nechá klidně pozorovat a myslí si, že není vidět. Tykvičku jsem jim dala bez nějakého extra očekávání,spíš jako přírodní dekoraci, ovšem hraboši ji sežrali téměř celou.

Hraboš polní
Na povrchu zastihnete hraboše polního zřídka.

S rozmnožováním nebývá zpravidla problém.Je je třeba se dát pozor na krmení, příliš zrní nebo jiná nevhodná dieta může způsobit, že hraboši hodně tloustnou a nechtějí se množit.Zelené krmivo (resp. seno) jako základ je tedy velmi důležité. Dají se chovat jak v párech, tak po skupinkách, je to společneské zvíře.

Kontakt: Lenka.Sejbova@seznam.cz ÚVOD