Tato stránka bude vypadat lépe, pokud použijete některý z novějších prohlížečů.


Sudoku online


Nacházíte se zde: Sudoku online > Informace o hře Sudoku


Reklama
Kurz zdarma

Líbilo by se ti naučit se vydělávat pomocí vlastních stránek, blogu nebo e-shopu? Přihlaš se zdarma na emailový kurz, v němž se naučíš jak vydělávat na internetu.


Základní informace o hře Sudoku

Sudoku, v některých zemích známá pod názvem Number Place (tedy něco jako umisťování čísel), je logická hra, v níž se hráči snaží vyplnit mřížku čísly od 1 do 9 tak, aby se každé číslo vyskytovalo v každém sloupci, řádku a čtverci tvořeném 3x3 políčky právě jedenkrát. Na začátku hry je mřížka částečně vyplněna čísly tak, aby hra měla pouze jediné řešení. Podle matematiků existuje 6,670,903,752,021,072,936,960 různých variant hry, které lze vytvořit.

Řešení Sudoku hlavolamu se podobá tzv. Latinským čtvercům. Latinské čtverce tvoří tabulka obsahující n x n čísel. Platí zde pravidlo, že v každém řádku a sloupci se vyskytuje právě jedno číslo z intervalu od 1 do n.

Sudoku v podobě, jak ho známe dnes, vymyslel Američan Howard Garns. V roce 1979 publikoval hlavolam v časopise Dell Magazines pod již zmiňovaným názvem Number Place. V roce 1986 se Sudoku stává oblíbeným v Japonsku poté, co novinář Nikoli, specializující se zejména na logické hry, tuto hru zveřejnil. V Japonsku také dostala dnes používaný název Sudoku. V roce 2005 se hra stala populární mezinárodně.

Název Sudoku je zkratka japonského výrazu Süji wa dokushin ni kagiru, což v překladu znamená něco jako čísla se musí vyskytovat pouze jedenkrát. Sudoku je ochrannou známkou japonské firmy Nikoli Co. Ltd. Někteří japonští novináři hru stále nazávají Number Place nebo zkráceně Nanpure. V jiných zemích je pro změnu hra občas nazývána Su Doku.

Číslice jsou v Sudoku používány pro pohodlí luštitelů. Nicméně není nutné používat pouze je. Stejně dobře lze využít např. písmena, různé barvy, tvary atd., přičemž princip hry zůstává stejný. Zajímavost Sudoku je dána hlavně jednoduchými pravidly. Náročnost hry lze ovlivnit tak, aby vyhovovala úrovni luštitelů. Sudoku bývá k dispozici zdarma v různých novinách a časopisech, někdy i online na internetu.

Ve hře Sudoku existují i soutěže včetně mistrovství světa. Historicky 1. mistrovství světa v Sudoku se odehrálo v březnu roku 2006 v italském městě Lucca. Šampionátu se zúčastnilo 87 hráčů z 22 zemí světa. Vítězkou se stala Češka Jana Tylová.

Zdroj: Wikipedia