Achatina fulica
Kde je doma: pobřeží V Afriky od J Etiopie a J Somálska, Keňa, Tanzánie, S Malwai a odtud cca 2700 km do vnirozemí. Dále se vyskytuje na některých V-afrických ostrovech (Madagaskar, Mauricius, Seychelly, Zanzibar). Zavlečena byla také do Asie a na některé tichomořské ostrovy.
Obývá: lesní oblasti, křovinaté stepi, kulturní oblasti
Jak vypadá: ulita 10-18 cm dlouhá, barva a znaky jsou velmi variabilní, většinou na žlutavém pozadí tmavohnědé pruhy či skvrny. Tělo také variabilní, od světle šedohnědé až po téměř černohnědou, hřbetní pruh nevýrazný.
Chov: Poměrně snadný, je to v teráriích snad nejrozšířenější druh. Pro svoji dostupnost vhodný zejména pro začátečníky. Z ústního podání znám sice občasné případy, kdy A. fulica bez jakékoliv zjevné příčiny uhynula, tím by se ale nadšenec neměl nechat o dalšího chovu odradit.
Přes den jsou moje „fuliky“ zahrabané v substrátu, v noci se vylezou nažrat a vrcholem jejich aktivity je, že si vylezou na stěnu, tam chvilku sedí, slezou dolů a zase se zahrabou.
Achatina achatina
Kde je doma: Z Afrika mezi Guineou a J Nigerií, pobřeží a až 300 km do vnitrozemí.
Obývá: deštný prales, vlhké křoviny, někdy kulturní krajinu
Jak vypadá: Jde o největšího suchozemského plže. Ulitu má běžně 15-20 cm, základní barva od žluté po oranžovou se zřetelnou tmavou kresbou připomínající tygří pruhy. Tělo (tzv. noha) může být od světle hnědé až po téměř černou, světlejší zvířata mají výrazný hřbetní pruh. Povrch nohy je zřetelně zvrásněný, po stranách síťované tmavé záhyby.
Chov: Přes den je A. achatina zahrabaná v substrátu, vyleze až navečer a nechá se nakrmit. Moc neaktiví, nanejvýš se projde od jedné stěny terárka ke druhé, a to ještě k tomu musí mít pádný důvod. Na skle jsem moje chovance viděla sedět skutečně výjimečně, z toho vyplývá jeden veliký klad: stěny vydrží dlouho čisté a neupatlané. A kdo už někdy čistil sklo po jakémkoliv plži, určitě mi dá zapravdu, že tato vlastnost je k nezaplacení.
Achatina albopicta
Kde je doma: Keňa, Tanzanie
Obývá: křoviny (buš), travnaté stepi, kulturní krajina
Jak vypadá: Ulitu má 10 -12(15)cm, základní barva žlutavě bílá, variabilní vzor tvoří různé mahagonově zbarvené skvrny. Tělo má jednobarevné (různý odstín hnědé) bez zřetelného hřbetního pruhu. „Faldíky“ po straně nohy nepatrně tmavší.
Chov: Zatím s ní nemám velké zkušenosti, doposud se ukazuje jako ohromný žrout (rozhodně větší než A.fulica:o))
Achatina reticulata
Kde je doma: Tanzanie, Zanzibar
Obývá: okraje lesů a křoviny, žije převážně terestricky, příležitostně na stromech
Jak vypadá: Další z velkých suchozemských plžů. Jeho ulita může mít až 20cm, ale je o něco štíhlejší než A.achatina. Povrch je někdy zbrázděný. Základní barva bělavá až žlutavá, skvrny jsou zřetelné, tmavohnědé až červenohnědé. Tělo světlé s tmavší hlavou.
Chov: Tento druh bych maximálně doporučila začátečníkům. Jde snad o nejrychleji rostoucí achatinu, konečné velikosti může dosáhnout už během jednoho roku. Moji chovanci rostou téměř před očima, v půl roce jsou cca 4x větší než jejich o něco starší kolegové druhu A. immaculata.
V přírodě jde o částečně stromový druh, v mém chovu se zdržují převážně na stropě terária, kde si v klidu celý den visí. Večer vyrazí na zem za potravou, občas se zahrabou pod zem, ale většinou si po večeři vylezlou zpátky na sklo.
Achatina iredalei
Kde je doma: Zanzibar, Tanzánie, Keňa
Obývá: světlé lesy, převážně na stromech
Jak vypadá: Ulita 6 -8cm, žlutá až do běla. Tělo světlé s tmavší hlavou. Andreas Leiss uvádí, že všechny exempláře chované v Evropě jsou albíni a navíc jde o potomky jediného zvířete, které bylo dovezeno r. 1992 ze Zanzibaru. Přírodní forma má ulitu světle žlutého základu a vertikální pruhy či skvrny kaštanově hnědé barvy.
Chov: Stromový druh se nezapře. Když zrovna nevisí na stropě terária, tak chodí po stěnách. Někdy tvoří jakési řetězce, kdy jedna „iredalka“ visí na skle, druhá visí ne té první a občas ještě třetí visí na té druhé. Když se ta první rozhodne, že někam odejde, vůbec s tím nemá problém a ostatní se vezou. Ale pozor, nezaměnit s okusováním ulity! Na to jsou tyto achatiny trochu náchylné a člověk to musí včas zarazit (nasypat jim třeba rybí granule s vápencem...)
Achatina immaculata
Kde je doma: J Afrika
Obývá: polopouště, savany, lesní oblasti - z ekologického hlediska jsou velmi tolerantní, největší exempláře byly nalezeny na savanách, menší formy v lesích.
Jak vypadá: Ulita 12-15cm, zbarvení velmi variabilní, hnědé proužky na žlutém pozadí jsou zpočátku zřetelné, na každém závitu širší a širší, až poslední závit je téměř celý hnědý. Tělo je světle hnědé se širokým hřbetním pruhem.
Chov:
Archachatina marginata
Kde je doma: pobřežní oblasti Togo, Kongo, Ghana...
Obývá: deštný prales poblíž pobřeží, občas kulturní krajina, terestrický druh
Jak vypadá: Tělo tmavě šedohnědé nebo šedočerné. A. marginata var. suturalis má ulitu max. 13 cm, A. marginata var. marginata a A. marginata var. ovum dosahují až 18 cm.
Chov:
Archachatina puylaerti
Kde je doma: Togo, Benin
Obývá: lesy, buš (křoví), pole
Jak vypadá: Ulita 12cm, základní barva špinavě olivově žlutá, na prvních závitech pruhy, další závity tmavohnědé, sem tam žlutý pruh. Tělo hnědé s tmavým tenkým hřbetním pruhem.
Chov: